03.04.2025
BRATISLAVA – Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) zaznamenali v roku 2024 nárast počtu požiarov, avšak celková výška škôd oproti predchádzajúcemu roku výrazne klesla. Tento pozitívny trend dokazuje účinnosť preventívnych opatrení a pohotovú reakciu vlastných zamestnancov, resp. jednotiek Hasičského a záchranného zboru SR (HaZZ) pri zásahoch.
V roku 2024 bolo na železničných dráhach, v objektoch a priestoroch ŽSR evidovaných 92 vlastných požiarov, čo predstavuje nárast v porovnaní s rokom 2023. Z celkového počtu vlastných požiarov bolo iba sedem s následkami (s vyčíslenou škodou). Navyše, príčinou vzniku týchto požiarov bolo zavinenie cudzími osobami, elektrickým skratom alebo brzdením nákladných vlakov, nie priamou činnosťou zamestnancov ŽSR. Hlavnou príčinou celkového nárastu bol zvýšený výskyt požiarov suchých trávnatých porastov popri železničnej trati.
Počet takýchto požiarov stúpa aj v dôsledku meniacej sa klímy – rok 2024 bol na Slovensku najteplejším minimálne od roku 1931, pričom priemerná ročná teplota vzduchu dosiahla rekordnú hodnotu. Dlhodobé sucho a vysoké teploty spôsobujú vysychanie vegetácie, čím sa zvyšuje riziko šírenia požiarov. Hoci samotné počasie nebýva priamou príčinou požiarov, vytvára ideálne podmienky na ich vznik a šírenie. Napriek tomu však celková škoda spôsobená týmito požiarmi klesla o viac ako 110-tisíc eur, čo predstavuje najnižšiu hodnotu za posledných päť rokov. Tento pokles je predovšetkým výsledkom nižšej hodnoty škôd zaznamenaných pri požiaroch technologických zariadení.
ŽSR dlhodobo venujú zvýšenú pozornosť prevencii a bezpečnostným opatreniam, čo prispelo k zmierneniu negatívnych dopadov požiarov. V roku 2024 došlo síce k piatim požiarom budov a štyrom požiarom skladov v správe ŽSR, avšak iba v jednom prípade došlo k škodám na majetku ŽSR. Tento požiar zasiahol budovu sociálneho zariadenia v železničnej stanici Zohor, ktorá už 15 rokov nebola v prevádzke a najpravdepodobnejšou príčinou vzniku požiaru bolo cudzie zavinenie.
„Napriek zvýšenému počtu požiarov došlo k zníženiu celkovej výšky škôd na najnižšiu úroveň za posledných päť rokov. Toto hodnotíme pozitívne, aj ako výsledok efektívnych preventívnych opatrení a včasných zásahov po vzniku požiarov zo strany našich zamestnancov, ako aj hasičských jednotiek,“ uviedol Alexander Sako, generálny riaditeľ ŽSR.
Vzhľadom na častý výskyt požiarov suchých trávnatých porastov ŽSR apelujú na verejnosť, aby sa vyhýbala vypaľovaniu suchých porastov v blízkosti železničnej trate, nakoľko je takáto činnosť v zmysle všeobecne záväzných právnych predpisov vydaných v oblasti ochrany pred požiarmi zakázaná. Súčasne sa naďalej vykonávajú opatrenia na zabezpečenie neprevádzkovaných budov proti vniknutiu nepovolaných osôb. V prípade nevyužitia sú tieto objekty odstraňované.
ŽSR budú aj naďalej klásť dôraz na dodržiavanie bezpečnostných opatrení. Budú tiež zaisťovať prevenciu pred požiarmi, a to okrem iného aj prostredníctvom pravidelných školení zamestnancov, aby sa tento pozitívny trend zachoval aj v nasledujúcich rokoch.
O ŽSR – správcovi infraštruktúry
ŽSR sú správcom infraštruktúry a podľa zákona sú prevádzkovateľom železničnej dráhy na území Slovenska. Vyplýva im z toho povinnosť zabezpečovať a obsluhovať celoštátne a regionálne dráhy a organizovať na týchto dráhach dopravu pre všetkých prevádzkovateľov dopravy v zmysle dopravnej politiky štátu, a to bez akýchkoľvek diskriminačných obmedzení. V svojom portfóliu majú ŽSR v správe železničné trate (normálneho, širokého aj úzkeho rozchodu), trakčné vedenia, železničné tunely a mosty, železničné priecestia či železničné stanice.